5 sposobów na pozbycie się szpecących rur z mieszkania

Instalacje grzewcze i sanitarne biegnące wzdłuż ścian stanowią codzienność dla wielu osób. W poniższym artykule przedstawię kilka pomysłów w jaki sposób uczynić mieszkanie przyjemniejszym dla oka

1. Zabudowa płytami karton gips

Jeśli mieszkasz w bloku z wielkiej płyty prawdopodobnie ogrzewanie jest poprowadzone w pionach i przez każdy pokój biegną na całą wysokość rury grzewcze. Najprostszym wyjściem w takim wypadku jest zabudowa tych pionów płytami karton gips. Największa wadą tego rozwiązania jest pozbycie się pewnej przestrzeni użytkowej, ale i tak aranżowanie miejsca przy rurach przysparza wielu problemów.

2. Rury w podłodze

Wariant ten możemy zastosować w parterowym domu jednorodzinnym, gdzie wiemy, że na podłodze znajduje się gruba na co najmniej 20 mm wylewka.

Za pomocą bruzdownicy należy wykonać nacięcia w wylewce, a następnie poprowadzić w nich rury grzewcze osadzając je za pomocą pianki montażowej. Z powodu słabej izolacji rury mogą powodować nagrzewanie się podłogi, natomiast bilans cieplny powinien wynosić zero.

Analogicznie jeśli wiesz, że w bloku/ domu piętrowym nad warstwą nośną podłogi znajduje się min. 20 mm wylewka możesz rozważyć tą opcje po uprzedniej konsultacji z inż. budowlańcem, który upewni się, że bruzda nie naruszy konstrukcji nośnej podłogi.

3. Rury w ścianach

Poprowadź rury w ścianach działowych, jeśli nie są wykonane z płyt karton gips, może warto rozważyć wymianę ściany na ww. a przy okazji poprowadzić w niej wszelkie niezbędne instalacje.

4. Podniesienie podłogi

Idealna opcja w przypadku starych, wysokich mieszkań. W tym przypadku korzyści może być znacznie więcej. Podnosząc podłogę wyrównasz poziom posadzki w całym mieszkaniu, a jednocześnie możesz w niej ukryć rury grzewcze. Warto też rozważyć wykonanie ogrzewania podłogowego, które daje rewelacyjny komfort cieplny.

5. Rury pod podłogą

Jeśli stropy nośne w Twoim pomieszczeniu są oparte na legarach, a podłoga z desek, możesz się pokusić o poprowadzenie rur wzdłuż legarów. Wystarczy tylko podważyć deski na krańcach i użyć np. elastycznych rur PEX

Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *