Ekogroszek czy pellet?

Pellet i ekogroszek to najpopularniejsze paliwa stałe ostatnich lat. Jeden z nich ma więcej kalorii, ale też w trakcie jego eksploatowania bardzo trudno jest doprowadzić do porządku kotłownię. Natomiast drugi jest neutralny dla środowiska, ale musisz się przygotować na wyższe koszty ogrzewania. Wybór pomiędzy nimi wcale nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. 

Odpowiednie paliwo, to znaczy:

  • Brak problemów z zakupem
  • Dobra jakość
  • Cena

Zanim zajmiemy się porównaniem tych rodzajów paliwa, to ustalmy, jakie są cechy charakterystyczne ekogroszku i pelletu.

Ten pierwszy jest wytwarzany z węgla kamiennego. Na rynku można spotkać jego granulaty o wymiarach od 5 do 25 mm. Dobrej jakości paliwo musi charakteryzować się dużą kalorycznością i niską zawartością siarki. Najlepiej gdyby było to poniżej 1,2 %

Natomiast pellet jest wytwarzany z biomasy. Uznaje się go za odnawialne źródło energii. Aby go wyprodukować używa się głównie trocin drewnianych, łusek słonecznika oraz słomy. Są one prasowane na bardzo małe fi 6- albo 8-milimetrowe granulki. Do ogrzewania jednorodzinnych domów wykorzystuje się bardzo często pellet z trocin, który jest zgodny z normą DIN 51731.
To by było na tyle, jeżeli chodzi o krótkie przedstawienie tych dwóch rodzajów paliw.

Zacznijmy trochę nietypowo, bo od ich frakcji, czyli wielkości pojedynczej części.

W przypadku ekogroszku, występuje on w różnych frakcjach. Najczęściej jest to 5-30 mm, ale trzeba pamiętać, że jest w niej również sporo miału.

Natomiast w odniesieniu do pelletu frakcja to 6 lub 8 mm, a długość do 30 mm. Zawartość luźnych trocin w workach jest zazwyczaj mniejsza niż 2%.

Pod tym względem pellet wypada korzystniej, bo ma mniejszą ilość trocin, niż ekogroszek miału, więc więcej czystego opału pozostanie do spalenia w Twoim kotle.

Kolejna sprawa, która będzie nas interesowała to wilgotność.

W przypadku ekogroszku producenci najczęściej deklarują, że jest to około 20 procent. Jednak często jest ona wyższa, szczególnie w paliwach kupowanych luzem- jesienią lub zimą. Jeżeli wilgotność wynosi 20 procent, to oznacza to, że worek 25 kg zawiera 5 kg wody. Musi ona być odparowana w procesie spalania. Oczywiście to sprawi, że więcej energii z kotła będzie potrzebne, aby przeprowadzić ten cały proces. Gdy stosujesz wilgotny ekogroszek,  narażasz się na to, że Twój zasobnik oraz podajnik szybciej zardzewieje.

Tak samo, jak w przypadku frakcji, pellet jest dużo lepszy. Jego wilgotność to tylko 6 – 8 %. Trudno jest znaleźć pellet o gorszych parametrach.

Jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na środowisko, to pellet jest bezkonkurencyjny. To paliwo wytwarzane z odnawialnej biomasy, a więc całkowicie naturalne. Badania pokazują, że uboczny produkt spalania paliwa o nazwie pellet to taka ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w okresie wzrostu. Wytwarzanie dwutlenku węgla w trakcie spalania ekogroszku jest znacznie większe. Występują jednak typy paliwa, które na mniejszym poziomie mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, a nawet takie, które mają świadectwa na testy w zakresie „znaku bezpieczeństwa ekologiczego”

Jak widzisz, po raz kolejny możesz postawić plus po stronie pelletu.

Ile jest popiołu w tych paliwach stałych?

Ekologiczność pelletu możemy zauważyć również w innym wymiarze. Popiół z jego spalania może zostać wykorzystany jako naturalny nawóz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie będzie go dużo. Po spaleniu jednej tony pelletu uzyskamy tylko kilka kilogramów popiołu. Ilość popiołu w pellecie szacuje się na około 0,3 procenta. Natomiast w przypadku ekogroszku często trudno znaleźć opał, w którym jest mniej niż 3 procent popiołu

Ważną sprawą jest też czystość

 W kotłowni z pewnością będziesz mógł zauważyć pył węglowy, który będzie się osadzał na ścianach oraz podłogach pomieszczenia podczas wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, zachowanie czystości w kotłowni, która jest opalana pochodnymi węgla jest bardzo skomplikowane. Praktycznie nierealne. Co więcej, duża ilość popiołu produkowana w trakcie spalania ekogroszku ma bardzo duży wpływ na wysoką częstotliwość czyszczenia pieca.

Jeżeli używasz pelletu w kotłowni, to wchodzisz do niej tylko po to, aby dorzucić opału do zasobnika, wybrać popiół. Kocioł możesz czyścić rzadko, bo raz na parę tygodni. W trakcie załadunku pelletu z worków, wylatują niewielkie ilości kurzu drzewnego, który dodatkowo może zabrudzić pomieszczenie. Jednak w dużo mniejszym stopniu niż ekogroszek.

Przez wiele lat ekogroszek był lepszy głównie w jednej pozycji. Miał niższą cenę, co sprawiało, że rezygnowaliśmy z komfortu obsługi kotłowni, stawiając na oszczędność w sezonie grzewczym. Gdy zwiększyły się ceny węgla, to ta różnica stała się mniejsza.

 Teraz koszt ekogroszku jest niewiele niższy niż pelletu, a u niektórych producentów jest nawet porównywalny, waha się w granicach około 650-750 zł brutto za tonę. Natomiast tonę pelletu można kupić za 700-800 zł brutto. 

Natomiast gdy przeanalizujemy kaloryczność obu paliw (ekogroszek – 24-26 MJ/kg, pellet – 18-20 MJ/kg), to zauważymy, że ogrzewanie ekogroszkiem jest bardziej wydajne. W sezonie grzewczym możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

 Wybór powinien być uzależniony też od dostępności paliwa. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie pieca, w którym będziesz mógł spalać zarówno ekogroszek, jak i pellet. Zapewnisz sobie ochronę przed skutkami braku dostępu do jednego z nich, oraz umożliwisz dostosowanie metod ogrzewania do obecnych cen paliw.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *