Jakie ogrzewanie wybrać dla nowo budowanego domu

Czym ogrzewać nowy dom o niewielkiej kubaturze?

Problemy przy wyborze ogrzewania do niedużego domu jednorodzinnego (okolice 80–120m2) są niemal identyczne jak w przypadku mieszkania. Odpadają jedynie zawiłości prawne i własnościowe, ale i tutaj tani kocioł zasypowy nie jest najtańszym wyjściem, mimo że większość ludzi kupiłaby go w ciemno.

Podstawowe problemy przy ogrzewaniu małego domu

 • małe zapotrzebowanie na ciepło — nawet w nieocieplonym budynku najwyżej ok. 9kW, a we współczesnym budownictwie ok. 5kW
 • kotłownia — czyli wyznaczone miejsce na kocioł i dodatki
 • brak dostępu do rury gazowej
 • w wielu rejonach przerwy w dostawie energii elektrycznej

Rozwiązania ze świata paliw stałych

 • kocioł na węgiel/drewno z buforem ciepła — najtańsze ogrzewanie i względna wygoda za nieco wyższą cenę niż w przypadku kotła bez bufora. Do kotła zasypowego trzeba doliczyć ok. 1500zł na ~500-litrowy zbiornik buforowy (dobierany zależnie od metrażu i zapotrzebowania na ciepło). Kocioł ogrzewający bufor, będzie rozwijał pełną moc pracując z wysoką sprawnością, a dodatkowo w kotle zasypowym można spalić tańszy węgiel czy drewno.
 • kocioł zasypowy na węgiel/drewno bez bufora ciepła — to najgorsze rozwiązanie, obojętnie jakiego rodzaju i mocy nie wybierzesz. Kocioł zasypowy w nowym domu będzie pracował ze słabą sprawnością i problemami nieznanymi w większych, starszych budynkach. Nic na to nie pomoże najlepszy opał ani skomplikowany sposób palenia. Rozwiązaniem jest montaż bufora ciepła lub wybór innego sposobu ogrzewania.
 • kocioł podajnikowy na węgiel — do małych domów odpowiednie będą najniższe dostępne moce, tj. 7, 10, 12kW, nie więcej. Oczywiście przy zapotrzebowaniu domu max. 5kW taki kocioł o mocy 10kW nie zmęczy się zbytnio, a jego sprawność nieco się obniży, lecz nie będzie to znaczny spadek. Cena produkowanego ciepła nadal będzie sporo niższa niż z kotła zasypowego bez bufora, nie mówiąc o wariantach z udziałem gazu czy prądu.
 • kocioł na pellet — to dobre rozwiązanie dla oczekujących prawie-bezobsługowości i czystości w kotłowni, lecz niemających dostępu do gazu ziemnego. Ogrzewanie na pellet to koszt w okolicach 8–10 tys. zł, a koszt wytwarzanego tym sposobem ciepła jest zbliżony do ceny ogrzewania gazem ziemnym, przy założeniu, że dobre paliwo tego typu kosztuje ok. 1000 zł za tonę.

Alternatywne sposoby ogrzewania

 • gaz ziemny — jeśli tylko masz dostęp do rury i kierujesz się głównie wygodą, to jedynym twoim zmartwieniem będzie płacenie rachunków — ok. 500–1000zł rocznie wyższych niż przy ogrzewaniu węglem lub drewnem. Jednak przy kosztach wykonania przyłącza i instalacji oraz zakupu kotła sięgających 20 tys. zł. opłacalność podpinania się do sieci gazowej w nowym domu bywa podważana.
 • pompa ciepła —ten rodzaj ogrzewania jest 2-3 razy tańszy niż sam prąd, ale koszty inwestycji to ok. 25–30 tys. zł, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę gruntową pompę ciepła, która wymaga miejsca na działce i znacznych rozmiarów prac ziemnych.
 • ogrzewanie akumulacyjne na prąd — grzanie wodnego bufora ciepła prądem w nocnej taryfie za pomocą zwykłych grzałek da koszty wyższe o ok. 30% od ceny ogrzewania gazem ziemnym, lecz przy znikomych kosztach wstępnych (zbiornik + grzałki). W sytuacji, gdy dom w największy mróz bierze góra 5kW jest to rozsądna opcja. Niestety spore problemy zaczynają się w przypadku przerwy w dostawie prądu, zwłaszcza gdy na zewnątrz będzie spory mróz.

Post Author: Wojtek

3 thoughts on “Jakie ogrzewanie wybrać dla nowo budowanego domu

  Marian

  (23 października 2019 - 14:30)

  No i co w związku z tym?
  Jakie ogrzewanie wybrać dla nowo budowanego domu?
  Gdzie jednoznaczna odpowiedź czy podpowiedź?

   Paweł

   (23 października 2019 - 15:00)

   W artykule przedstawiliśmy jedynie przegląd technologii grzewczych dostępnych na polskim rynku. Dla każdego przypadku należy podjąć indywidualną decyzję uwzględniając koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

    Marian

    (20 listopada 2019 - 09:30)

    To przedstawiliście bardzo pobieżnie ten przegląd… A gdzie ogrzewanie elektryczne np. kablami grzejnymi w podłodze plus fotovoltaika na dach plus rekuperacja plus ewentualnie tania pompa ciepła typu split? Po co w ogóle prowadzić taka stronę internetową jak nie jesteście rzetelni w tym co robicie? Zróbcie konkretne porównanie, zestawienie kosztów dla przykładowego domu parterowego 120m2 dla powiedzmy 5 różnych kombinacji CO, CWU, kosztów zakupu oraz eksploatacji. Pozdr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *