Koszt montażu rekuperacji w nowo budowanym domu

O ile montaż samego rekuperatora nie jest specjalnie drogim przedsięwzięciem, o tyle w przypadku montażu urządzenia z zabudową kanałów w już istniejącym domu koszt rośnie w astronomicznym tempie. Dlatego też najlepiej uwzględnić wentylację mechaniczną na etapie projektowania domu. Unikniemy tym samym przykrych finansowych niespodzianek.

Na początku uwzględnić należy:

– koszty urządzeń

– koszty montażu

Ceny rekuperatorów są różne – wahają się od półtora tysiąca do 15 a nawet więcej. Na cenę rekuperatora ma wpływ jego marka, jakość wykonania, wydajność (w zależności od kubatury budynku), parametry pracy, ilość dodatkowych funkcji, warunki w jakich może pracować oraz stopień zautomatyzowania. Górna granica to tak naprawdę możliwości finansowe inwestora gdyż instalację można rozbudowywać w nieskończoność.

 Najtańsze rekuperatory mają realną wydajność w okolicach 50% odzysku ciepła (co i tak jest odczuwalne w rachunkach), te najlepsze przekraczają 90%.

Urządzenia różnią się stopniem zautomatyzowania. Wiadomo, że za bardziej rozbudowaną automatykę trzeba zapłacić więcej.

Najprostsze urządzenia mają zwykły trójstopniowy przełącznik, na którym ręcznie ustawiamy moc z jaką mają w danej chwili pracować. Rekuperatory w pełni zautomatyzowane, posiadają czujniki temperatury, dwutlenku węgla (CO2), wilgotności itp. Same określają jakość powietrza i dostosowują swoją pracę, tak by zapewnić jak najlepszy dostęp świeżego powietrza do budynku. Gdy w domu przebywa więcej osób niż zazwyczaj, które zużywają więcej tlenu i wydychają dwutlenek węgla zautomatyzowany rekuperator podnosi wydajność, tak by zapewnić  jak najwyższą jakość powietrza. Z drugiej strony, gdy cała rodzina będziecie poza domem, rekuperator będzie chodził w trybie oszczędnym.

Niestety, zakup rekuperatora to nie koniec inwestycji. Do tego dochodzi – koszt materiałów, zakup odpowiednich kanałów, rozdzielaczy, kształtek i montaż instalacji. Do rekuperatora dochodzi sterownik, tłumiki, kratki, czerpnie wewnętrzne i zewnętrzne. Dopiero ta całość decyduje o koszcie końcowym który jak już wyżej wspomniałem jest zależny od finezji i zawartości portfela inwestora.

Zakładając że inwestor nie jest specjalnie wymagający i wystarczy mu podstawowa wersja instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, przyjąć można następujące koszty (oczywiście na etapie budowy nowego domu):

Dla domu o metrażu 100m2 koszt instalacji zaczyna się od 10 tysięcy złotych.

Dla domu o metrażu 150mśrednia instalacja na dobrym urządzeniu kosztuje ok. 18 tysięcy złotych.

Dla domu o metrażu 200mśrednia instalacja na dobrym urządzeniu kosztuje minimum 20 tysięcy złotych.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *