Koszt wymiany kotła zasypowego na kocioł z podajnikiem automatycznym(ekogroszek)

W dzisiejszym artykule postaram się zobrazować, ile kosztuje wymiana kotła zasypowego na kocioł z podajnikiem dozującym ekogroszek. W poprzednich materiałach pisałem o wyższości ogrzewania elektrycznego nad ogrzewaniem tradycyjnym na paliwo stałe i ten temat nie podlega dyskusji, jednak zdaję sobie sprawę że nie w każdym domu możliwy jest montaż pompy ciepła, więc postaram się przedstawić jak kształtuje się koszt unowocześnienia tradycyjnej kotłowni o piec praktycznie bezobsługowy z podajnikiem. Do dzieła..

Jak wiadomo każdy kocioł na paliwa stałe jest zbudowany głównie ze stali, więc jest on podatny na wszelkie przeróbki. Można by się pokusić o wycięcie w komorze spalania otworu i dospawanie do niego kołnierza w celu połączenia go z fabrycznie nowym podajnikiem ekogroszku, ale o skuteczności i trwałości takich przeróbek można poczytać na branżowych forach internetowych więc ten temat pomińmy- o ryzyku pożaru czy ulatniania się czadu nie wspomnę.

Przed zakupem kotła CO dobrze jest przeanalizować potrzeby grzewcze domu czy mieszkania. Przy niewielkim metrażu nie ma sensu kupować kotła o dużej mocy, która i tak nie zostanie wykorzystana. Z drugiej strony, nie można oszczędzać na mocy, bo niewielki piec nie poradzi sobie z dużą powierzchnią, którą ma ogrzać. Jak to sprawdzić?

Według obowiązujących przepisów każdy nowy dom musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię. Użytkownicy domów już wybudowanych mogą taką wartość w przybliżeniu obliczyć, służą do tego proste kalkulatory, które bez problemu można znaleźć w sieci. Warto jednak zamówić audyt energetyczny, z którego wyliczeń otrzymamy dokładne zapotrzebowanie naszego domu na energię. Sterownik, podajnik i palnik – najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek

Dostępne na rynku kotły na ekogorszek różnią się nie tylko mocą, ale również rodzajami sterowników oraz sposobem podawania ekogroszku, rodzajami palnika i wymiennika.

Wygodnym użytkownikom pieca na ekogroszek polecane są sterowniki automatyczne, a dla osób, które miały już do czynienia z tego typu instalacjami i potrafią je odpowiednio obsługiwać – sterowniki dwustanowe. Doświadczony użytkownik prowadząc kocioł w trybie dwustanowym osiąga lepsze od automatu wyniki w postaci ilości ciepła uzyskanego podczas spalania i oszczędności spalonego opału. Obsługa takiego pieca na ekogroszek wymaga jednak dużo większego wkładu pracy.

Gdy już mamy obliczone wymagane parametry, pozostaje kwestia tego gdzie kupić kocioł- w markecie, u pośrednika czy może bezpośrednio od producenta?

Tu już wybór należy do inwestora, należy jednak pamiętać że za urządzenie które będzie nam służyć przez następne kilkanaście lat musimy zapłacić nieco więcej, niż cena którą oferuje nam market, w którym wielu klientów zostało bohaterami w swojej okolicy. Podczas zakupu należy uważać na „Janusza” który siedzi w niejednym z nas i nie oszczędzać pieniędzy. To nie Passat, piec nie może kopcić i ma mieć moc deklarowaną przez producenta.

Przykładowy kocioł z marketu dedykowany do metrażu w okolicach 100 metrów kwadratowych kosztuje około 7 tysięcy złotych. Jednak po bliższym przyjrzeniu się urządzeniu, okazuje się, że jest on zbudowany z cienkiej blachy a podajnik z materiału stalopodobnego, którego nie pospawa nawet szwagier po rodzinnej imprezie.

Kocioł Defro

Porządny kocioł marki np. Defro o tych samych parametrach co marketowy, to koszt nieco ponad 9 tysięcy. Taki piec ma dużo przydatnych funkcji jak np. zdolność do samodzielnego odblokowania ślimaka w razie zacięcia, co w tanim piecu skutkuje wygaśnięciem paleniska a także posiada zawirowywacze spalin, dzięki którym piec ma sprawność na poziomie 91%. Ponadto paliwo jest podawane stalowym ślimakiem, dzięki czemu w razie uszkodzenia mechanicznego jesteśmy w stanie dokonać niezbędnych napraw przy użyciu zwykłej spawarki i szlifierki a tym samym uniknąć kosztownej wymiany całej części.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *