Ogrzewanie podłogowe-5 największych zalet

Budujesz dom i zastanawiasz się nad sposobem rozprowadzania ciepła?

Koniecznie czytaj dalej..

Budując dom zwracamy uwagę między innymi na zaprojektowaną ilość pomieszczeń, powierzchnię użytkową, rodzaj dachu, kształt budynku oraz grubość i rodzaj zastosowanych materiałów termoizolacyjnych.

Na tym się jednak nie kończy. Najważniejszą rzeczą w budynku  jest system grzewczy, ale nie tylko samo urządzenie grzewcze, lecz również sposób rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach.

Przy wyborze źródła ciepła, wielu inwestorów stoi przed dylematem: ogrzewanie podłogowe , czy tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe.. Ogrzewanie podłogowe, uważane jest za najkorzystniejszy dla człowieka system ogrzewania, uwzględniający fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Pozwala ono także obniżyć o około 3°C temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu poczucia komfortu, a to znaczy, że odczuwamy ciepło już przy 19, a nie przy 22°C, jak przy ogrzewaniu grzejnikowym. Między innymi z tego powodu ogrzewanie podłogowe instalowane jest w naszych domach coraz częściej i to nie tylko w łazience, ale także w innych pomieszczeniach.


Jeśli decyzja padnie na ogrzewanie podłogowe, należy mieć na uwadze, że jest to pod względem inwestycyjnym, rozwiązanie dużo droższe od tradycyjnych grzejników.
Czy warto zainwestować więcej? Jakie korzyści przemawiają za ogrzewaniem podłogowym? O tym poniżej.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • równe rozłożenie temperatury w kubaturze budynku w pomieszczeniach użytkowych
    (efektem ogrzewania podłogowego jest wyższa temperatura przy podłodze niż na poziomie głowy. Jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku grzejników tradycyjnych, gdzie całe ciepło ucieka pod sufit)
  • równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni ogrzewanych pomieszczeń
  • nieodzowne w domach w którym mieszka alergik, czy astmatyk.
    Ten typ rozprowadzania ciepła wiąże się z mniejszą ilością kurzu
  • brak grzejników na ścianach poprawia funkcjonalność i wygląd pomieszczeń, zapewnia komfort w poruszaniu się oraz łatwość utrzymania porządku przy sprzątaniu
  • umożliwia zastosowanie do ogrzewania urządzeń opartych na pompach ciepła, które mają najlepszą efektywność, przy zastosowaniu instalacji niskotemperaturowych.

Warto podkreślić w tym miejscu że jeśli w budynku będzie ogrzewanie podłogowe, dom musi być ocieplony! Ogrzewanie podłogowe spełnia swoją rolę tylko wtedy, gdy inwestor zadba o zminimalizowanie strat ciepła.

Aby uniknąć nieprzyjemnych i niepożądanych uszkodzeń, warto na etapie instalacji wykonywać dokumentację fotograficzną poszczególnych posadzek, przed zalaniem jej betonem.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *