Ogrzewanie pompą ciepła typu split

Najczęściej w domach jednorodzinnych wykorzystujących do ogrzewania pompę ciepła, stosowane są urządzenia typu split powietrze-woda. Czy słusznie? O tym poniżej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Auer206-3-1024x610.jpg

W przypadku pompy ciepła powietrze-woda typu split, ciepło pobierane jest z powietrza i przekazywane gazom chłodniczym. Z jednostki zewnętrznej energia trafia do rur chłodniczych, a następnie przekazywana jest do jednostki wewnętrznej, gdzie ciepło jest oddawane do wody w celu ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Dzięki funkcji sterowania pogodowego temperatura wody automatycznie dostosowuje się względem temperatury zewnętrznej. Jeśli temperatura na zewnątrz spada, wydajność pompy ciepła automatycznie się zwiększa, aby utrzymać niezmienioną temperaturę wewnątrz.

Rośnie jednak zainteresowanie wykorzystywaniem tańszych pomp ciepła typu powietrze-powietrze. Nadają się one nie tylko do chłodzenia, ale też do ogrzewania domu. Klimatyzator typu split powietrze-powietrze cieszy się największą skutecznością i efektywnością utrzymywania komfortowych parametrów powietrza w domach jednorodzinnych.

Znalezione obrazy dla zapytania klimatyzator split

Klimatyzator działa na podobnej zasadnie co lodówka. Są to urządzenia przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą, czego efektem jest wiejące z jednej strony zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Jeżeli odwrócimy działanie takiego klimatyzatora, uzyskamy samodzielne urządzenie grzewcze– jednostka zewnętrzna odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego, przekazując je do pomieszczenia. Czyli klimatyzator w domu oprócz chłodzenia może równie dobrze pełnić funkcję grzejnika z nadmuchem powietrza.

Zalety:

 • natychmiastowe ogrzewanie
 • możliwość sterowania ustawieniami komfortowej temperatury w zależności od pory dnia lub nocy
 • czystość pomieszczeń
 • brak konieczności pracy fizycznej,  jak w przypadku kotła
 • latem funkcja klimatyzacji

 Wady:

 • split wymaga instalacji dodatkowego źródła ogrzewania-w pojedynkę nie daje rady z ogrzewaniem przy ciężkiej zimie
 • Przerwy w dostawie prądu są katastrofalne w skutkach więc w regionach gdzie często one występują,  zachodzi potrzeba dokupienia agregatu prądotwórczego lub instalacji fotowoltaicznej
 • Brak nawiewu świeżego powietrza z zewnątrz bez dodatkowej wentylacji mechanicznej

Post Author: Wojtek

1 thought on “Ogrzewanie pompą ciepła typu split

  Aneta

  (18 września 2019 - 16:55)

  Fajny wystrój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *