Pompa ciepła – opłaca się?

1. Oszczędność energii i ekologia

Przybliżone koszty ogrzewania pompą ciepła, powinny stanowić około 1/3 wydatków szacowanych na ogrzewanie tradycyjnym kotłem gazowym lub olejowym. Dodatkowo pompa ciepła nie wymaga żadnej skomplikowanej obsługi ze strony użytkownika. Jeśli podczas uruchomienia pompy ciepła montażysta prawidłowo ustawił wszystkie parametry jej pracy, nie musimy zaprzątać sobie głowy obsługą urządzenia, tylko cieszyć się z bezawaryjnej i przede wszystkim taniej eksploatacji.

2. Koszty inwestycyjne

Jeśli decyzja o zakupie zostanie podjęta na etapie wykonywania projektu, zwłaszcza powietrzna pompa ciepła, wcale nie musi być droższa niż kocioł np. gazowy. Koszty montażu urządzenia dla typowych budynków zwykle zawierają się w 25÷30 tysięcy złotych. W zależności od marki urządzenia oraz od skomplikowania instalacji kwota ta może oczywiście być wyższa lub niższa (zresztą podobnie jak w przypadku np. kotłów gazowych). Najczęściej jednak w podanej cenie pompy ciepła zawierają się elementy, za które w innych urządzeniach dodatkowo trzeba płacić lub nie ma możliwości ich wykorzystania, np. zdalna obsługa przez Internet (aplikacja w smartfonie albo za pomocą przeglądarki internetowej) lub chociażby praktycznie już zawsze standardem jest opcja chłodzenia pomieszczeń latem.

 Koszt montażu i serwisu pompy ciepła

  • koszt wykonania dolnego źródła: gruntowy, poziomy wymiennik ciepła – 15-26 tys. zł; pionowy wymiennik ciepła, wiercenie otworów – 18-35 tys. zł
  • koszt serwisu — 0 złotych –  brak potrzeby serwisowania
  • koszt testu czynnika dolnego źródła dla pomp solanka/woda, który wykonuje się co 5 lat — 200 złotych.

Koszt użytkowania pompy ciepła, zależny jest od wielu czynników, w nowoczesnych domach energooszczędnych o powierzchni 150 metrów kwadratowych to około 1,5-2 tysiące złotych rocznie, wliczając w to chłodzenie latem.

3. To się opłaca

Biorąc pod uwagę miesięczny koszt ogrzewania domu jednorodzinnego w okolicach tysiąca złotych, korzystając z miejskiego węzła ciepłowniczego  (Gdańsk) o metrażu 150 metrów kwadratowych, wniosek nasuwa się sam. Pompa ciepła jest bardzo dobrym wyborem i w perspektywie kilkunastu lat koszt zakupu się zwróci.

Gdy dodamy do tych kalkulacji czystość w domu, brak konieczności składowania opału, jego przygotowania do sezonu grzewczego i pilnowania pieca, a przede wszystkim komfort użytkowania, śmiało można powiedzieć że pompa ciepła jest na dzień dzisiejszy bezkonkurencyjna w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania domu jednorodzinnego.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *