Rekuperator bębnowy-zasada działania, plusy i minusy obrotowego wymiennika ciepła

Choć zdecydowana większość obecnie montowanych rekuperatorów to urządzenia posiadające wymiennik krzyżowy nieprzerwanie rośnie zainteresowanie i popularność instalacji z rekuperacją opartą na wkładzie bębnowym. Powód jest oczywisty. Skuteczność tego typu urządzenia jest zdecydowanie wyższa niż jego tańszego i prostszego odpowiednika.

Rekuperatory obrotowe, mają kształt walca z kanałami biegnącymi równolegle do jego osi. Walec ten się obraca i tymi samymi kanałami naprzemiennie przepływa powietrze usuwane (podgrzewa wymiennik) i nawiewane (ochładza go). Zasada działania jest więc zupełnie inna niż w pozostałych wymiennikach. Sprawność tego typu rozwiązania może sięgać nawet 90%. Jednak największą zaletą jest całkowita odporność na szronienie nawet w skrajnie niskiej temperaturze ponieważ strugi powietrza nawiewanego osuszają kanały. Nie bez przyczyny są one popularne w Skandynawii gdzie temperatury spadają sporo poniżej zera. Słabszą stroną wymienników bębnowych, jest pewna skłonność do mieszania się strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego oraz ryzyko awarii obracającego je silnika. Dodatkowo rozwiązanie takie potrzebuje dostępu do energii elektrycznej która umożliwi ruch obrotowy bębna a tym samym generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Warto w tym miejscu przestrzec przed tym, że goniąc za oszczędnościami, wielu sprzedawców ze sprawności odzysku ciepła zrobiło sobie swoisty wyścig. Katalogowa różnica kilku procent nie musi świadczyć o wyższości jednego urządzenia nad drugim. Sprawność bada się w warunkach laboratoryjnych, odmiennych od rzeczywistych eksploatacyjnych (np. bez uwzględnienia energii na odszranianie czy napędzanie silnika rekuperatora).

Wprowadzenie etykiet energetycznych dla central wentylacyjnych – podobnych jak dla urządzeń AGD – też nie zapewnia pełnej porównywalności. Procedura wyznaczania klas jest dość skomplikowana a na dokładkę- chociaż obszar Europy podzielono na trzy strefy klimatyczne- a Polskę zaliczono do strefy klimatu chłodnego, to producent musi obowiązkowo podać parametry tylko dla strefy drugiej – cieplejszego niż u nas klimatu umiarkowanego. Kolejny minus to hałas. Pomimo z reguły dość solidnego wyciszenia centrali rekuperatora bębnowego materiałami do wygłuszeń, oraz niemalże bezszelestną pracą wentylatorów w kanałach, słychać zwłaszcza nocą pracujący silnik obracający wirnikiem bębna.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *