Rekuperator krzyżowy-jak działa?

Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem rekuperatorów, głównie ze względu na cenę, są te z wymiennikami płytowymi zwane krzyżowymi. Powietrze zewnętrzne i usuwane przepływają w nich na przemian między równolegle ułożonymi płytami. Ciepło przenika przez płyty, ale dla wszelkich zanieczyszczeń i niepożądanych zapachów są one bardzo skuteczną barierą. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach z wymiennikiem krzyżowym dochodzi do 60%. Można podnieść sprawność takiego układu nawet do 80-85%, łącząc dwa wymienniki szeregowo ze sobą.

Zaletą stosowania rekuperatorów z wymiennikami płytowymi są niskie koszty produkcji, oraz brak konieczności doprowadzania energii zewnętrznej do pracy urządzenia. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest jak już wspomniałem rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego.

 Jednak ten rodzaj rekuperatora ma też swoje minusy. Wadą jest podatność na szronienie już przy temperaturze -5°C. Proces szronienia może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza usuwanego z budynku. Aby tego uniknąć, stosuje się tzw. by-pass, pozwalający na zmniejszenie ilości świeżego powietrza przepływającego przez wymiennik, tym samym minimalizując ryzyko zamarzania skroplin.Dodatkowo może być też zastosowana nagrzewnica wstępna świeżego powietrza. 

 Co ciekawe, na rynku dostępne są rekuperatory krzyżowe z papierowymi wymiennikami np. firmy Mitsubishi.

 Papierowy, krzyżowy wymiennik ciepła o specjalnej konstrukcji jest bardzo cienki, umożliwiając wymianę jawnej i ukrytej mocy cieplnej oraz przekazanie jej do świeżego powietrza, aby doprowadzić je do pomieszczenia po wstępnym doprowadzeniu go do pożądanej jakości. Podnosi to komfort i znacznie zmniejsza zużycie energii. Zalety takiego rekuperatora odczuwa się zwłaszcza przy ruchliwej ulicy: świeże powietrze doprowadzane jest do środka, a uliczny zgiełk pozostaje na zewnątrz. Samo urządzenie również odznacza się bardzo niskim poziomem hałasu. Ciągłe wietrzenie znacznie obniża zawartość CO2. Ponadto dzięki zamontowanemu filtrowi powietrza do pomieszczeń dostaje się mniej pyłków i kurzu. Jest to rozwiązanie idealne dla alergików oraz osób cierpiących na astmę oskrzelową. Poprawa jakości powietrza, przeciwdziała powstawaniu pleśni i wilgoci. To ważne cechy, które bardzo wpływają na zdrowie i samopoczucie — ponadto dzięki filtrom w instalacji czystemu powietrzu wewnątrz, budynek nie powoduje strat i dodatkowych wydatków remontowych, zwłaszcza w rejonach silnie zurbanizowanych lub dzielnicach przemysłowych, gdzie głównie smog i pył z za okna osiadają na ścianach powodując z czasem szarzenie ścian i konieczność ich odświeżania.

Post Author: Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *