Zbiornik buforowy – czyli drugie życie kotła zasypowego

Kotły zasypowe nie mają ostatnimi laty dobrej prasy. spowodowane jest to wysoką emisją cząstek stałych do atmosfery oraz niską sprawnością. Uwzględniając do tego skomplikowaną obsługę wymagającą regularnego dokładania opału oraz usuwania znaczących ilości popiołu biorących się z często zbyt niskiej temperatury spalania zaczynamy rozumieć gdzie tkwi problem. Ale można temu dość łatwy sposób zaradzić sprawiając że sumaryczny koszt instalacji będzie nawet niższy od kosztu dobrego kotła z podajnikiem.

Zbiornik buforowy

Bufor ciepła jest to zaizolowany, blaszany zbiornik o pojemności co najmniej 300 litrów wpięty bezpośrednio z instalację grzewczą tak, że gorąca woda na wyjściu z kotła wpada do zbiornika.ważne jest aby bufor był wysoki ponieważ woda gorąca i zimna są oddzielone warstwowo dzięki zjawisku konwekcji. Im wyższy zbiornik w tym mniejsza szansa że woda ciepła i zimna będzie się mieszała wzajemnie. Dodatkowo bufor ciepła może posiadać przyłącza wzdłuż całej wysokości pozwalając na zasilanie źródłami ciepła o różnej temperaturze.

Korzyści

  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania poprzez maksymalizacje sprawności instalacji
  • Zabezpieczenie instalacji przed przegrzaniem, szczególnie ważne w przypadku instalacji solarnej
  • Ograniczenie częstotliwości rozpalania kotła

Moc

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, przy założeniu różnicy temperatury na zasilaniu i powrocie wynoszącej 50 stopni Celsjusza, że każde 100l wody jest w stanie przechować 5,8 kWh ciepła.

Zakładając, że nasz modelowy dom ma ciągłe zapotrzebowanie na 2kWh ciepła w okresie między rozpaleniami kotła. A kocioł planujemy rozpalać raz na 72 godziny. Możemy założyć wymaganą wielkość buforu na 2400l.

Do powyższych obliczeń użyliśmy wzoru na ciepło właściwe wody.

Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *